HEP YEŞİL

‘Dantel gibi işlemeli, nefes gibi hafif’ bir kitap

18 Temmuz 2008

“Her Çocuğa, İyi Kitap…” diyen Mavibulut’tan bir ‘iyi’ kitap daha. Defne Akşin Akyol tarafından yazılan resimli öykü kitabı Hep Yeşil, günümüzün ‘moda’ konularından birini işliyor: Çevre bilinci. Ama ‘bilinçli’ kitaplara alerjisi olan çocuklara bile farkettirmeden çevre bilincini kazandıracak kadar başarılı. Yazar, tatlı bir öykünün içine yedirilmiş haliyle vermiş vereceği tüm mesajları.

Öykünün yazarı bir peyzaj mimarı, fikir annesi bir cam tasarım sanatçısı, kahramanı ise yeşil bir şişe. Üçü bir araya gelir de ortaya çevreci bir macera çıkmaz mı?! Öykü, bir bebeğin dünyaya gelişini kutlamak için açılan şampanya içildikten sonra atılan şişenin ‘ev-çöp-atık toplama merkezi-cam ocağı-ev’ şeklindeki dairesel yolculuğunda geri dönüşüm sürecini anlatırken bir yandan da ölüm-yaşam ikilemine değiniyor gibi. Yeşil şişe kullanılıyor, atılıyor, toplanıyor, eritiliyor, farklı bir ürüne dönüştürülüyor… Üstelik bu sefer eskisinden daha sevimli, daha estetik! Aynı kalan sadece rengi; yeşil… Yani doğanın rengi! ‘Doğum, farklı bir forma bürünme, aynı kalan renk’ gibi sembollerle yazar, çocuklara “Ölüm aslında sadece bir dönüşümdür, baki kalan ruhtur” mesajı veriyor sanki.

Tüm bu felsefi yorumlara bakıp da kitabı ağır lokma zannetmeyin sakın! Usta çizer Huban Korman’ın enfes çizimleriyle renklenen kitap, tıpkı cam sanat eserleri gibi, yazarın kendi kelimeleriyle söylemek gerekirse, “dantel gibi işlemeli, nefes gibi hafif” olmuş!